Ul. Maršala Tita 188,
51410, Opatija, Hrvatska
Thalassoterapia Opatija
U skopu Thalassotherapije Opatija djeluje Jedinca za laboratorijsku dijagnostiku
Usluge medicinsko biokemijskog laboratorija nadovezuju se na medicinske usluge koje pruža Thalassotherapija Opatija. Thalassotherapia Opatija je ustanova koja prati medicinske trendove, proširuje područja na kojima djeluje sa ciljem pružanja potpune zdravstvene njege na jednom mjestu, što posljedično utječe na proširenje medicinsko laboratorijske dijagnostike.
Osim za pacijente Thalassotherapije, analize se obavljaju na zahtjev liječnika opće medicine te za privatne pacijente.
Vađenje krvi obavlja se ujutro između 7 i 9 sati, prema zahtjevu struke, uvažavajući pripadajuće referentne intervale za sve analize koje određujemo.
Napomena: nije potrebno prethodno naručivanje za laboratorijske pretrage.
Voditeljica Jedinice za laboratorijsku dijagnostiku je Jasmina Aničin, spec. medicinske biokemije i laboratorijske medicine.
Izvrsnost usluge medicinsko biokemijskog laboratorija počiva na stručnosti osoblja i vrhunskim uređajima, a potvrđuje se vanjskom procjenom kvalitete.
U Medicinsko biokemijskom laboratoriju obavljaju se:
Sve laboratorijske analize uključene su u programe vanjske procjene kontrole kvalitete: Croqalm i Riqas.
Mogućnosti plaćanja
Temeljem uputnice HZZO-a
Privatno plaćanje prema uvjetima iz važećeg cjenika Thalassotherapije Opatija
Vrijeme uzorkovanja
Kako bi olakšali snalaženje našim pacijentima i osigurali točne rezultate provedenih analiza, u nastavku donosimo detaljne informacije o pripremi za pojedine pretrage, vremenu u kojem je pojedini uzorak preporučljivo dati i sl.
Pretrage za koje je uzorak preporučljivo zaprimiti u određeno vrijeme
Pretrage za koje je uzorak potrebno zaprimiti ujutro:
Pretrage koje ovise o fazi ciklusa:
24-satnu mokraću potrebno je prikupiti kada Vaš liječnik zatraži određivanje sljedećih parametara u dnevnoj mokraći:
24-satnu mokraću potrebno je sakupiti u suhe i čiste boce (dobro isprane vodovodnom vodom, bez tragova deterdženta).
Postupak sakupljanja mokraće
Prvi dan:
Drugi dan:
Napomene:
Kako se pravilno pripremiti prije početka prikupljanja uzoraka?
Kako se pripremiti prije početka prikupljanja uzoraka:
Kako prikupiti uzorke stolice:
Kako se pripremiti prije početka prikupljanja uzoraka
Kako prikupiti uzorke stolice
Vaš liječnik Vas je uputio na oralni test opterećenja glukozom. Test traje dva sata, tijekom kojih se dva puta vadi krv. Vaša suradnja je iznimno važna za točnost nalaza. Molimo Vas da se pridržavate navedenih uputa:
Kako se pripremiti prije oGTT testa:
Napomena:
Laboratorijskom osoblju prijavite sve lijekove, pripravke ili dodatke prehrani koje uzimate jer bi takvi pripravci mogli utjecati na rezultat testa. Također prijavite ukoliko ste nedavno preboljeli infekciju ili se dulje vrijeme niste kretali.
Trudnica ste i Vaš liječnik Vas je uputio na oralni test opterećenja glukozom. Test traje dva sata, tijekom kojih se tri puta vadi krv. Vaša suradnja je iznimno važna za točnost nalaza.
Molimo Vas da se pridržavate navedenih uputa:
Napomena:
Oralni test opterećenja glukozom (oGTT) potrebno je učiniti između 24. - 28. tjedna trudnoće samo u trudnica kod kojih je u prvom trimestru izmjerena glukoza natašte pokazatelji upućuju na gestacijski dijabetes.
Preporuke prije izvođenja postprandijalnog testa
Izvođenje testa
Test traje dva sata i iznimno je važno pridržavati se uputa.
Ako Vas je liječnik uputio na određivanje hormona štitnjače u krvi tada se trebate pridržavati svih općih uputa za vađenje krvi, ali treba imati na umu i neke posebne preporuke.
Ako Vas je liječnik uputio na određivanje masnoća u krvi, tada se za takve pretrage treba pridržavati svih općih uputa za vađenje krvi, ali treba imati na umu i neke posebne preporuke.
Pretragom masnoća u krvi određuje se ukupni kolesterol, HDL kolesterol, LDL kolesterol, trigliceridi.
Preporuke prije određivanja masnoća u krvi
Određivanje kolesterola ne bi se trebalo provoditi prije nego što prođe 8 tjedana:
Pretraga lipida u krvi podrazumijeva određivanje ukupnog kolesterola, HDL-kolesterola, LDL- kolesterola, triglicerida.
Preporuke prije određivanja lipida u krvi
Određivanje kolesterola nije preporučljivo provoditi barem 8 tjedana od akutnog infarkta miokarda, traume, kirurške operacije, akutne bakterijske ili virusne infekcije, sekundarne bolesti s promjenama u metabolizmu lipida.
Napomena:
U dogovoru s liječnikom, 48 sati prije uzorkovanja ne uzimati lijekove koji utječu na koncentraciju lipida.
Preporuke prije određivanja PSA
Za određivanje PSA krv trebate vaditi:
Tjedan dana prije uzimanja uzorka, u dogovoru s liječnikom, treba prekinuti uzimanje inhibitora protonske pumpe**, kako ne bi dobili lažno negativne rezultate. Uzimanje NSAID-a kao što je aspirin također treba izbjegavati barem tjedan dana prije davanja uzorka jer mogu utjecati na rezultate.
U ljekarni nabavite malu posudicu koja s unutarnje strane poklopca ima žličicu za uzimanje uzorka. Dovoljna je količina stolice veličine lješnjaka.
**Inhibitori protonske pumpe: omeprazol (Ultop, Omezol, Ortalox, Target plus) , pantoprazol (Acipan, Apazol, Controloc, Ipraalox, Nolpaza, Pantoloc control, Pantoprazol, Protizol, Somac Control, Zipantola, Zoltex, Zoprax), rabeprazol (Ares, Zulbex), lansoprazol (Lanzul, Larona, Lazol) i esomeprazol (Emanera, Esomeprazol, Esprol, Nexium, Seval).
Ako Vas je liječnik uputio na određivanje željeza u krvi, tada se trebate pridržavati svih općih uputa za vađenje krvi, ali treba imati na umu i neke posebne preporuke.
Preporuke prije određivanja željeza u krvi
Napomene:
Ako Vas je liječnik uputio na određivanje tumorskih biljega u krvi, tada se trebate pridržavati svih općih uputa za vađenje krvi, ali treba imati na umu i neke posebne preporuke.
Opće upute za pripremu prije vađenja krvi
Posebne preporuke prije određivanja tumorskih biljega
Vađenje venske krvi
Venska krv uzima se sterilnim priborom za jednokratnu upotrebu.
Vađenje kapilarne krvi
Kapilarna se krv kod odraslih uzima iz prstenjaka nedominantne ruke (dešnjaci iz lijeve, ljevaci iz desne), djeci iz srednjeg prsta, a maloj djeci iz pete.
Ako Vas je liječnik uputio na određivanje spolnih hormona, tada se za takve pretrage treba pridržavati svih općih uputa za vađenje krvi, ali treba imati na umu i neke posebne preporuke.
Opće upute za pripremu prije vađenja krvi
Posebne preporuke prije određivanja spolnih hormona
Krv se za određivanje spolnih hormona uzima s obzirom na razdoblje menstrualnog ciklusa. Ukoliko imate neredovit menustrualni ciklus, tada se prethodno konzultirajte s liječnikom.
Preporučeno vrijeme uzimanja krvi u odnosu na menstrualni ciklus:
Kod određivanja prolaktina vrijeme vađenja krvi trebalo bi biti 3 – 4 sata nakon buđenja, ali svakako ujutro između 8 i 10 sati. Poželjno je da mirujete minimalno 30 minuta prije vađenja krvi.