Ul. Maršala Tita 188,
51410, Opatija, Hrvatska
Thalassoterapia Opatija
Svjetski dan šećerne bolesti (WDD) pokrenula je 1991. g. Međunarodna dijabetička federacija (IDF) i Svjetska zdravstvena organizacija (WHO). Zbog sve veće zabrinutosti i rastuće prijetnje zdravlju koju predstavlja šećerna bolest.
Od tada se obilježava svake godine 14. studenoga na rođendan Sir Fredericka Bantinga, koji je u suradnji s Charlesom Bestom 1922.g. otkrio inzulin.
Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana šećerne bolesti je “Dostupnost skrbi osobama sa šećernom bolešću”. Razumijevanje stanja i bolesti te susretanje sa dijagnozom prvi je korak prema prevenciji, upravljanju i samokontroli bolesti. Stoga je ovogodišnja kampanja usmjerena na pristupačnost edukacije o šećernoj bolesti i što kvalitetnije obrazovanje zdravstvenih djelatnika o šećernoj bolesti kako bi se ta skrb adekvatno prenijela na osobe kojima je informaciju nužno prenijeti.
Dijagnozu šećerne bolesti prema Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje u 2021. godini imalo je 327 785 odraslih osoba, prema procjenama Nacionalnog registra osoba sa šećernom bolešću smatra se da 40 posto bolesnika uopće nije svjesno da ima šećernu bolest, te bi taj broj mogao onda porasti na 534 tisuće odraslih osoba. Od ukupno oboljelih od šećerne bolesti; 90 posto bolesnika ima šećernu bolest tipa 2 koja je usko povezana sa debljinom i nezdravim životnim navikama.
Trenutno se procjenjuje da je 537 milijuna osoba u dobi od 20.-79. godina sa šećernom bolešću u svijetu, a to je (1 od 10 osoba). Do 2030.godine smatra se da bi se moglo dosegnuti 643 milijuna osoba sa šećernom bolešću. Šećerna bolest svake godine uzrokuje je 6.7 milijuna smrti, te najmanje 966 milijardi dolara izdataka za zdravstvo, odnosno 9 posto ukupne globalne potrošnje na posljedice i komplikacije šećerne bolesti.
Podizanje znanja i svijesti o bolesti, simptomima, rizičnim čimbenicima su od iznimne važnosti u otkrivanju šećerne bolesti. Stoga ukoliko imate šećernu bolesti, ili se usprkos bolesti osjećate dobro od iznimne je važnosti redovita kontrola kod liječnika radi uočavanja kasnih komplikacija koje se razvijaju tiho - stoga “edukacirajmo se radi bolje sutrašnjice”.
U Thalassotherapiji smo pripremili edukativnu radionicu o šećernoj bolesti za naše pacijente te obilježili Svjetski dan šećerne bolesti. Radionicu su vodile djelatnice iz dnevne bolnice dijabetesa:magistra sestrinstva Željka Mijolović, nutricionistica Vanja Đurica, glavna sestra Marica Komosar Cvetković i kuharica Ika Bajramović.