Ul. Maršala Tita 188,
51410, Opatija, Hrvatska
Thalassoterapia Opatija
Uživanje u zabavama s obiljem hrane može biti izazov, ali postoji nekoliko strategija koje možete primijeniti kako biste se zabavljali, a istovremeno izbjegli prejedanje i potencijalno debljanje.
Slijedite niže navedene smjernice naših stručnjaka za prehranu kako biste s lakoćom uživali u hrani bez brige o suvišnim kilogramima.
1. Planirajte: unaprijed odaberite jela koji će zadovoljiti i vaše okusne pupoljke i vaše zdravlje. Uvrstite svježe voće, tamnu čokoladu, malo suhog voća i orašaste plodove u svoje deserte.
2. Uravnotežite tanjure: na stolu često ima raznovrsnih jela. Birajte manji broj jela da ne biste metodom od svega po malo ukupno pojeli više. Pokušajte uravnotežiti tanjure tako da imate zdrave izvore proteina (1/4 tanjura, žitarice i prilozi (1/4 tanjura), a na pola tanjura povrće.
3. Smanjite unos “rizičnih” namirnica: osim kolačića tu spadaju i tradicionalni zalogaji s visokim udjelom masnoće kao što su masno meso i kobasice, pržena hrana. Takve obroke stavite na manje tanjure.
4. Unosite vlakna i proteine: podržavaju osjećaj sitosti i pomažu nam unijeti manje kalorija i smanjuju želju za slatkim. Svakom slanom obroku dodajte povrće i veću porciju salate. Uz slatku hranu konzumirajte voće. Proteine osigurajte iz nemasnog dijela mesa, ribe, jaja, nemasnog sira i biljnim zamjenama za meso (tofu, tempeh…).
5. Prakticirajte svjesnost pri jelu: Svjesno jedenje može smanjiti učestalost epizoda prejedanja i poboljšati samokontrolu kada je u pitanju hrana. Najveća prednost svjesnog jedenja je ta što zapravo više uživamo u hrani, ali u manjim količinama. Prakticirajte svjesnost tijekom obroka tako da između zalogaja spustite vilicu, jedete polako i temeljito prožvačete svaki zalogaj. Fokusirajte se na teksture, arome i doživljaje koje hrana pruža.
6. Odmorite se između obroka: Pauze između obroka omogućuju tijelu da obradi hranu i pošalje signale sitosti. Nemojte žuriti s drugim obrokom odmah nakon prvog.
7. Smanjite unos visokokaloričnih pića i alkohola: mogu pridonijeti povećanju unosa kalorija. Razmislite o umjerenom konzumiranju alkohola i birajte manje kalorične opcije.
8. Pijte dovoljno vode: voda je vaš najbolji saveznik tijekom zabava. Pijenje dovoljno vode pomaže kontrolirati apetit i podržava optimalno funkcioniranje tijela.
9. Druženje umjesto obroka: umjesto fokusiranja samo na hranu, usredotočite se na dijalog, smijeh i radost dijeljenja trenutaka.
Slijedeći ove savjete, možete uživati u zabavi s obiljem hrane bez nepotrebnog opterećenja na vagi.