Ul. Maršala Tita 188,
51410, Opatija, Hrvatska
Thalassoterapia Opatija
Hrvatski dan moždanog udara obilježava se 21. lipnja, a s ciljem podizanja svijesti o moždanom udaru kao prioritetnom javnozdrastvenom problemu, kako u svijetu tako i u Hrvatskoj. Moždani udar je najveći uzork invaliditeta, i zauzima drugo mjesto kao uzro
Moždani udar je iznenadni poremećaj cirkulacije krvi u mozgu koji nastaje kada ugršak spriječi protok u arterijama mozga što dovodi do ishemije, odnosno odumiranja moždanog tkiva u regiji koju ta žila opskrbljuje. No, može nastati i zbog rupture krvne žile u mozgu. U tom slučaju govorimo o hemoragijskom moždanom udaru koji je rjeđi od ranije navedenog ishemijskog moždanoga udara.
Najčešći simptomi moždanog udara su:
U prevenciji rekurentnog moždanog udara potrebno je djelovati na čimbenike rizika, uz usvajanje zdravih životnih stilova. Redovita tjelesna aktivnost te uravnotežena i zdrava prehrana igraju značajnu ulogu u prevenciji moždanog udara.
Moždani udar je hitno stanje koje zahtijeva hitan prijevoz i zbrinjavanje bolesnika u odgovarajuće opremljenoj zdravstvenoj ustanovi. Naime, akutni moždani udar se može liječiti lijekovima koje mogu otopiti ugrušak u krvnoj žili. Na taj način dolazi do rekanalizacije krvne žile. Stoga je izuzetno važno da osoba sa znakovima moždanog udara dođe u bolnicu unutar 4.5 sata od nastupa simptoma. Nadalje, krvi ugrušak se može odstraniti postupkom koji se naziva mehanička trombektomija koji se izvodi u unutar 6 sati od nastupa simptoma. U iznimnim slučajevima ovaj intervencijski zahvat može izvesti i nakon 6 sati.
Ukoliko primjetite kod sebe ili druge osobe simptome moždanog udara, odmah se javite liječniku ili nazovite 112.
Svaka minuta je važna!
Mr.sc. Adriana PrunkDrmić, dr.med.
specijalist neurologije