Ul. Maršala Tita 188,
51410, Opatija, Hrvatska
Thalassoterapia Opatija
Do 20-tih godina 20. stoljeća bilo je nazamislivo da osoba koja drži do svog statusa, ima osunčanu kožu. Od tog vremena do danas, mnogo se toga promijenilo. Za tu je promjenu uvelike zaslužna slavna Coco Chanel koja je, sunčajući se tijekom boravka na Francuskoj rivijeri, pokrenula trend osunčane boje kože. Uz to, postalo je jasno da Sunce poboljšava mentalno zdravlje, potiče sintezu vitamina D, povoljno utječe na neka oboljenja kao što su psorijaza, ekcemi, atopijski dermatitis… Ali svi ti povoljni utjecaji ostvarivi su uz umjereno i odgovorno izlaganje sunčevim zrakama.
Iako su nam poznate i štetne posljedice sunčanja na djecu i odrasle, i dalje se nedovoljno štitimo riskirajući pritom zdravlje. Danas je dobro poznato da ultravioletno zračenje (UVB/UVA) uzrokuje opekline kože, dovodi do oštećenja DNA te nastajanja zločudnih tumora kože, dovodi do imunosupresije te fotostarenja kože.
Kako se možemo zaštiti od štetnog utjecaja UV zraka?
Standardne preporuke za zdravo sunčanje su: izbjegavanje sunčanja između 12 i 16 h kada UVB zračenje doseže svoj maksimum, nošenje zaštitne odjeće i sunčanih naočala te primjena krema za sunčanje.
Bez obzira koju kremu koristili, za sve njih vrijede određena pravila:
Potrebno ih je svakodnevno nanositi 30 min prije izlaganja suncu
Ponovno nanjeti nakon kupanja ili jakog znojenja
Nanositi dovoljno i ravnomjerno
Količina proizvoda koja je potrebna da bi se postigao učinak zaštite naveden na proizvodu je 2mg/cm2 kože.
Sun protection factor (SPF) trebao bi biti 30 ili viši. To konkretno znači da ćete moći boraviti na suncu 30x duže nego što bi mogli bez kreme za sunčanje, prije nego zadobijete crvenilo kože. Ukoliko nanesete manje od preporučenih 2mg/cm2, npr. 1mg/cm2, zaštita se računa otprilike kao 1/3 nanesenog faktora. Zato su osmišljene kreme sa većim zaštitnim faktorom (SPF30)kako bi se postigla bolja zaštita zbog pretpostavljene nedovoljne i neadekvatne primjene.
Koristiti kreme koje imaju navedeno ‘broad spectrum’ i ‘water resistant’/’very water resistant’
Kreme za sunčanje su štetne-mit ili istina?
Danas se na tržištu nalazi velik broj krema za sunčanje u različitim oblicima a njihov sastav uvelike varira. Osnovna razlika je u tome kako ostvaruju svoj zaštitni učinak, tj. sadrže li organske(kemijske) ili anorganske(mineralne) filtere. Iako često sadrže kombinaciju oba, postoje i odvojeno. Osnovna razlika koju odmah možemo uočiti je da mineralni fliteri ostavljaju bijeli trag kad se nanesu na kožu, a kemijski ne.
Iako su kemijski filteri estetski prihvatljiviji, imaju svoje štetne učinke. Dokazano je da pojedini kemijski filteri (avobenzone, oxybenzone, octocrylene, ecamsule), ukoliko se koriste prema preporukama (redovito i dovoljno), postižu koncentracije u krvi veće od dopuštenih te time mogu imati štetne posljedice na zdravlje. Također, povezuje ih se sa pojavom kontaktnog dermatitisa i iritacija kože.
Mineralni filteri (titanij dioksid, cinkov oksid) ne prolaze kožnu barijeru, ne apsorbiraju se sistemski, podnošljivi su za dječju kožu i ne izazivaju fototoksične niti alergijske reakcije. Jedini su koji štite od cijelog spektra: UVB, UVA1 i UVA2.
Iz tog razloga, kreme za sunčanje koje dokazano nemaju štetnih sastojaka, svakako se preporučaju u svakodnevnoj primjeni tijekom cijele godine, a ne samo ljeti.
Mogu li pripremiti kožu prije ljeta, odnosno sunčanja?
Prije sunčanja moguće je pripremiti kožu upotrebom već dobro poznatog beta karotena kao i drugih pripravaka. Heliocare kapsule(https://humed-pharma.hr/proizvod/heliocare-360-capsules/) dokazano, uz kreme za sunčanje, pridonose fotoprotekciji kože. Izabrati možete između nekoliko različitih formulacija, ovisno o potrebama.
Jedan od potpuno pogrešnih mišljenja je da kožu možemo pripremiti za sunčanje, prethodnim odlaskom u solarij. Što je ne samo krivo, već i iznimno štetno! Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) predložila je zabranu korištenja solarija jer su nedvosmisleno dokazani njegovi štetni utjecaju u nastanku zločudnih tumora kože, katarakte, imunosupresije te preranog starenja kože. Dokazano je da upotreba solarija prije 35.godine života povećava rizik za razvoj melanoma za čak 60%!
Koju kremu za sunčanje izabrati?
Među mnogobrojnim kremama koje se nalaze na tržištu, teško je izabrati najbolju. Često je izbor individualan. Ali ako se vodimo osnovnim karakteristikama koje smo naveli ranije, možemo lakše odlučiti.
U Eucerin (https://www.eucerin.hr/proizvodi/zastita-od-sunca) liniji za sunčanje svakako je za preporučiti:
Eucerin Sensitive Protect Kids Mineral losion za zaštitu dječje kože od sunca SPF 30 mogu koristiti djeca od 3 mjeseca starosti. Štiti od opeklina i smanjuje rizik od oštećenja kože uzrokovanog suncem. Bez kemijskih filtera, širokopojasni i fotostabilni sustav mineralnog filtriranja1 nudi visoki faktor zaštite s mikropigmentima koji reflektiraju UVA/UVB zrake izravno s površine kože. Mineralni losion za zaštitu od sunca također uključuje gliceretiničnu kiselinu koja podržava vlastiti mehanizam obavljanja DNA kože. Formula ne sadrži parfem i dodatno je otporna na vodu.
Eucerin Pigment Control fluid za zaštitu kože lica od sunca SPF 50+ prilagođen svim tipovima kože pruža svakodnevnu pouzdanu zaštitu i pomaže u sprječavanju hiperpigmentacije izazvane suncem. Inovativna napredna spektralna tehnologija kombinira širokopojasne i fotostabilne UVA/UVB filtere¹ za pouzdanu UV zaštitu s protuupalnim antioksidansom likokalkonom za zaštitu od visokoenergetske vidljive svjetlosti (HEVIS). Eucerin Pigment fluid sadrži gliciretiničnu kiselinu koja podupire vlastitu obnovu DNA kože. Formula je dodatno obogaćena Thiamidolom, učinkovitim i patentiranim Eucerin sastojkom koji djeluje na glavni uzrok hiperpigmentacije. Vidljivo smanjuje tamne mrlje tijekom vremena i, uslijed redovite primjene, sprječava njihovo ponovno pojavljivanje.
Avene (https://www.eau-thermale-avene.com.hr/zastita-od-sunca/netolerantna-koza) ima cijelu liniju zaštitnih krema za sunce sa mineralnim filterima pa možete birati između različitih oblika (krema, mlijeko, fluid).
Cantabria labs u svojoj širokoj Heliocare ( https://humed-pharma.hr/kategorija-proizvoda/cantabria-labs/) liniji za zaštitu od sunca, uz već spomenute kapsule, ima proizvode koji zadovoljavaju najviše zahtjeve:
Heliocare 360 Pediatrics Mineral SPF50 + pruža zaštitu za sunčanje za djecu s atopijskom ili osjetljivom kožom, sa zaštitom od UVA / UVB, infracrvenih zraka i vidljive svjetlosti sa 100% mineralnim filterima za osjetljivu i atopijsku kožu beba i djece. Posebno dizajniran za osjetljivu i atopičnu kožu beba i djece. Njegova ekskluzivna formula kombinira ekskluzivnu Fernblock® + tehnologiju s drugim aktivnim sredstvima kako bi se zajamčila foto-zaštita punog spektra (UVB, UVA, HEVL, IRA). Izrazito lagane teksture i ne ostavlja bijeli trag na koži.
Heliocare® 360° mineral tolerance fluid SPF 50 Visoka 100% mineralna foto-imuno zaštita s tekućom teksturom i laganim osjećajem na koži posebno dizajnirana za osjetljivu i netolerantnu kožu. Visoka puna zaštita od spektra (UVA PA ++++, UVB SPF50, HEVL, IR-A).
Ukoliko želite koristiti potpuno prirodne preparate, na tržištu postoji velik broj različitih ali svakako provjereno odlična je Vesna’s Naturals ( https://vesnasnaturals.com/shop/nase-bilje/lavanda/biljna-krema-za-suncanje/) krema za sunčanje koja uz potpuno prirodne sastojke sadrži i mineralni filter cinkov oksid.
Kako pojedini UV filteri utječu na okoliš?
I za kraj, nemojmo zaboraviti na dokazane štetne učinke pojedinih organskih (kemijskih) filtera na ocean. Sve više istraživanja govore u prilog tome da doprinose izbjeljivanju i gubitku koraljnih grebena diljem oceana te tako utječu na krhki morski ekosustav.
Redovito i adekvatno nanosite preporučene kreme za sunčanje tijekom cijele godine, posebice ljeti i zimi, te se pridržavajte savjeta o izbjegavanju najjačeg sunca tijekom dana. Potrebno je redovito vršiti samopreglede kože i madeža te jednom godišnje otići na pregled kože i madeža, odnosno dermatoskopiju.
Uživajmo u ljetu, odmoru i suncu odgovorno i bezbrižno jer naša koža pamti.
Pripremila: Tea Rosović, dr.med.