Ul. Maršala Tita 188,
51410, Opatija, Hrvatska
Thalassoterapia Opatija
Iako još uvijek nema dokaza da su osobe sa šećernom bolesti sklonije obolijevanju od COVID-19, pitanje je dana kada će to postati provjerena tvrdnja. Zato je od iznimne važnosti da osobe sa šećernom bolesti učine sve što je u njihovoj moći kako bi izbjegle infekciju koronavirusom što znači strogo pridržavanje svih mjera socijalnog distanciranja i redovite higijene. Osobama sa šećernom bolesti koje su u radnom odnosu, savjetuje se, ukoliko je to moguće, dogovoriti s poslodavcem mogućnost rada od kuće. Potrebno je i zabilježiti sve važne brojeve telefona ili e-mail adrese, od svog obiteljskog liječnika, dijabetologa i epidemiologa. Također je važno opskrbiti se zalihama lijekova koje bolesnici uzimaju barem za 2-3 tjedna. Osim lijekova, važno je imati i dovoljnu količinu pribora za samokontrolu glukoze- trakica, lanceta i drugog potrošnog materijala potrebnog u samokontroli. Savjetuje se držati plana prehrane za osobe sa šećernom bolesti iako se sada čini to možda teže nego inače. Ukoliko postoji mogućnost boravka na otvorenom, uz pridržavanje svih preporuka Stožera, savjetuje se šetnja ili primjerice, rad u vrtu. Obavezno je uzimanje dovoljno tekućine, posebice obične vode ili nezaslađenog čaja. Savjetuje se pronalazak prikladnog materijala (kratkih videa) na internetu koji bi bili od koristi za održavanje dnevne fizičke aktivnosti. Studije su pokazale da su za bolesnike sa šećernom bolesti najbolje vježbe umjerenog intenziteta, a kada se gleda najbolje vrijeme za ostvarivanje učinka vježbe na samu razinu glukoze, istraživanja pokazuju da se najpovoljniji učinak ostvaruje ako se vježba u ranim poslijepodnevnim satima.
Za osobe sklone hipoglikemijama (niskim razinama šećera) savjetuje se pripremiti jednostavne šećere poput glukoznih bombona. Osobe koje imaju bazal bolus terapiju (intenziviranu terapiju inzulinom) obavezno moraju imati spreman Glukagon Hipokit u slučaju teške hipoglikemije.
Osim redovitog uzimanja lijekova za kontrolu šećerne bolesti tzv. antidijabetika, ne smije se zapostaviti i redovita uporaba lijekova za liječenje povišenog krvnog tlaka (antihipertenziva), ali i statina, lijekova za liječenje dislipidemije.
Ukoliko posumnjate da ste zaraženi koronavirusom, ostanite kod kuće i nazovite svog liječnika obiteljske medicine. Preporuča se povišenu tjelesnu temperaturu snižavati preparatima paracetamola (Lupocet, Lekadol..). Infekcija će zasigurno povisiti vrijednosti šećera u krvi što znači da bi se trebali posavjetovati s Vašim liječnikom i/ili dijabetologom u svezi korekcije terapije. Ukoliko imate aparatić koji može određivati ketone iz krvi ili urinske trake obavezno odredite da li su ketoni pozitivni, a ako jesu odmah kontaktirajte liječnika.
Autor teksta: Doc.dr.sc.Tamara Turk Wensveen, dr.med, endokrinolog i dijabetolog
Literatura: