Ul. Maršala Tita 188,
51410, Opatija, Hrvatska
Thalassoterapia Opatija
Svake godine 20. listopad se obilježava kao Svjetski dan osteoporoze, kojim se želi podići svijest o prevenciji, dijagnostici i liječenju osteoporoze i metaboličkih bolesti kostiju.
Što je osteoporoza?
Osteoporoza je bolest sustava organa za kretanje koju karakterizira smanjena čvrstoća koštanog tkiva i povećana sklonost prijelomima. Čvrstoća kosti rezultat je skupnog djelovanja gustoće koštanog minerala i kvalitete koštanog tkiva. Kosti postaju krhke i lomljive, povećava se sklonost prijelomima na minimalnu traumu.
Starije osobe su sporije, manje su fizički aktivne, tj. manje se kreću. Smanjena je aktivnost osteoblasta i smanjena produkcija organske komponente koštane tvari tzv. osteoida tako da u konačni nadvlada aktivnost osteoklasta, odsnosno razgradnja kosti.
Boli li osteoporoza?
Osteoporoza NE boli. Često je prvi znak osteoporoze prijelom koji nastaje pri minimalnoj traumi i to prijelom kralješka (često asimptomatski), prijelom distalnog dijela podlaktice te prijelom vrata bedrene kosti. Tako je prvi znak prijeloma kralješka iznenadna bol na uobičajeni napor. pojačava se pri kašljanju i/ili kihanju, popušta na mirovanje.
Je li to opasna bolest?
12 do 20% bolesnika s prijelom vrata bedrene kosti umire unutar jedne godine od prijeloma. Prijelom kuka povećava morbiditet uključujući i ograničenu samostalnost u obavljanju aktivnosti svakodnevnog života /ASŽ/.
Kada i kako započeti sa prevencijom osteoporoze?
Prevencija osteoporoze započinje u djetinjstvu i adolescenciji. Važna je pravilna prehrana, tj. prehrana bogata kalcijem te od posebne su važnosti vježbe (kost se tada brzo gradi te se stvara više od idealne mase, tj. “zaliha” za starost).
U odrasloj dobi naglasak je na edukaciji, prevenciji čimbenika rizika za osteoporozu te vježbama. U žena starijih od 50 godina važna je redovita tjelesna aktivnost koja usporava proces osteoporoze (prevencija). Intenzitet i frekvencija moraju biti unutar fizioloških granica, npr. hodanje, vožnja bicikla, lagana aerobika sa ciljem stvaranje aktivnog zaštitnog korzeta. Cilj kineziterapije je postizanje potrebnog opsega pokreta, snaženje muskulature , usporavanje resorbcije koštane mase, bolja koordinacija pokreta te prevencija pada.
Kako se dijagnosticira osteoporoza?
Dijagnostika osteoporoze se temelji na denzitometrijskim, radiološkim i laboratorijskim nalazima. Denzitometrija kosti predstavlja nezaobilaznu pretragu i jedinu metodu kojom se točno i precizno mjeri gustoća kosti te predviđa rizik za prijelome.
Ambulanta za osteoporozu u Thalassotherapiji Opatija
U Thalassotherapiji je 2004. godine organizirana ambulanta za dijagnostiku i liječenje osteoporoze pod vodstvom prof. dr. sc. Tatjane Kehler, dr. med. (član hrvatskog društva za osteoporozu).