Ul. Maršala Tita 188,
51410, Opatija, Hrvatska
Thalassoterapia Opatija
Slijedite niže navedene smjernice naših stručnjaka za prehranu kako biste s lakoćom zaključili blagdane, uživajući u njima bez brige o suvišnim kilogramima.
1. Planirajte: unaprijed odaberite zdrave namirnice i recepte koji će zadovoljiti i vaše okusne pupoljke i vaše zdravlje. Za pripremu slastica umjesto procesiranog bijelog brašna i jednostavnih šećera birajte zdravije opcije: polubijelo brašno tip 850, dio brašna neka bude od zobenih pahuljica, pirovog ili bademovog brašna. Smanjite bijeli šećer, zasladite prirodnim zaslađivačima poput agavinog sirupa ili kokosovog šećera. Uvrstite svježe voće, tamnu čokoladu, malo suhog voća i orašaste plodove u svoje deserte.
2. Uravnotežite tanjure: na Božićnom stolu često ima raznovrsnih jela. Birajte manji broj jela da ne biste metodom od svega po malo ukupno pojeli više. Pokušajte uravnotežiti tanjure tako da imate zdrave izvore proteina (1/4 tanjura, žitarice i prilozi (1/4 tanjura), a na pola tanjura povrće.
3. Smanjite unos “rizičnih” namirnica: osim Božićnih kolačića tu spadaju i tradicionalni zalogaji s visokim udjelom masnoće kao što su masno meso i kobasice, pržena hrana. Takve obroke stavite na manje tanjure.
4. Unosite vlakna i proteine u svakom obroku: podržavaju osjećaj sitosti i pomažu nam unijeti manje kalorija i smanjuju želju za slatkim. Svakom slanom obroku dodajte povrće i veću porciju salate. Uz slatku hranu konzumirajte voće. Proteine osigurajte iz nemasnog dijela mesa, ribe, jaja, nemasnog sira i biljnim zamjenama za meso (tofu, tempeh…).
5. Prakticirajte svjesnost pri jelu: Svjesno jedenje može smanjiti učestalost epizoda prejedanja i poboljšati samokontrolu kada je u pitanju hrana. Najveća prednost svjesnog jedenja je ta što zapravo više uživamo u hrani, ali u manjim količinama. Prakticirajte svjesnost tijekom obroka tako da između zalogaja spustite vilicu, jedete polako i temeljito prožvačete svaki zalogaj. Fokusirajte se na teksture, arome i doživljaje koje hrana pruža.
6. Odmorite se između obroka: Pauze između obroka omogućuju tijelu da obradi hranu i pošalje signale sitosti. Nemojte žuriti s drugim obrokom odmah nakon prvog.
7. Smanjite unos visokokaloričnih pića i alkohola: mogu pridonijeti povećanju unosa kalorija. Razmislite o umjerenom konzumiranju alkohola i birajte manje kalorične opcije.
8. Pijte dovoljno vode: voda je vaš najbolji saveznik tijekom blagdana. Pijenje dovoljno vode pomaže kontrolirati apetit i podržava optimalno funkcioniranje tijela.
9. Druženje umjesto obroka: Blagdansko vrijeme je vrijeme zajedništva. Umjesto fokusiranja samo na hranu, usredotočite se na dijalog, smijeh i radost dijeljenja trenutaka s obitelji i prijateljima.
Slijedeći ove savjete, možete uživati u blagdanskoj trpezi bez nepotrebnog opterećenja na vagi. Neka vaši blagdani budu ukusni, zdravi i ispunjeni srećom!